ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek energii elektrycznej
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


AUDYT ENERGETYCZNY
Audyt energetyczny

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Lewiatan: tegoroczne ceny referencyjne dla OZE nie zmobilizują inwestorów
22.03.2021r. 20:05

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Utrzymanie lub obniżenie w tym roku, w stosunku do 2020 r., cen referencyjnych energii w aukcjach dla OZE nie wpłynie mobilizująco na inwestorów - ocenia Konfederacja Lewiatan.
W projektowanym rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z cenami referencyjnymi dla energii elektrycznej, sprzedawanej na planowanych na 2021 r. aukcjach OZE, ceny większości koszyków technologicznych zostały utrzymane.

Spaść mają jednak ceny referencyjne najpopularniejszych technologii. Dla lądowych turbin wiatrowych o mocy ponad 1 MW - z 250 do 230 zł za MWh. W przypadku projektów fotowoltaicznych do 1 MW zakłada się spadek z 360 do 340 zł za MWh, a dla dużych instalacji PV - z 340 do 320 zł za MWh.

Dalsze obniżenie ceny referencyjnej dla lądowych projektów wiatrowych prawdopodobnie spowoduje, że w ich miejsce większe szanse na uzyskanie wsparcia będą mieć projekty fotowoltaiczne, dostarczające energię w znacznie wyższej cenie - wskazuje Lewiatan. Dla dużych elektrowni wiatrowych może spowodować dalsze ograniczenie rozwoju tych projektów - ostrzega Konfederacja.

"Nie wydaje się to efektem zamierzonym ani korzystnym z punktu widzenia odbiorców energii, jak również kosztów funkcjonowania systemu wsparcia - wskazuje ekspertka w departamencie energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan Katarzyna Balcerowicz.
Lewiatan przypomina, że rozwój lądowej energetyki wiatrowej nadal ograniczony jest zasadą 10H. Dlatego też, w ocenie Konfederacji, w aukcji w 2021 r. wystartować będą mogły w zasadzie jedynie projekty posiadające decyzje budowlane jeszcze w 2016 r., bądź projekty niewielkie i znacznie oddalone od sieci, w przypadku których zaproponowana cena może oznaczać brak rentowności.

Z kolei w przypadku dużych instalacji fotowoltaicznych spadek ceny referencyjnej rzędu 6 proc. jest większy niż spadek kosztu wytwarzania energii elektrycznej w tych źródłach, szacowany przez Lewiatana na ok. 3-4 proc.

Czytaj również:
Czytaj również:

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: przesada 23.03.2021r. 11:04
Systemowe preferowanie znacznie droższej energii elektrycznej z farm fotowoltaicznych wygląda na rezultat skutecznego... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE