ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek energii elektrycznej
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


AUDYT ENERGETYCZNY
Audyt energetyczny
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MKiŚ pracuje nad nowelizacją prawa energetycznego i ustawy o OZE
02.03.2021r. 17:33

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad nowelizacją prawa energetycznego i ustawy o odnawialnych źródłach energii - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to III kwartał 2021 r.
Proponowane zmiany wynikają w szczególności z konieczności wdrożenia do polskiego porządku prawnego unijnej dyrektywy z czerwca 2019 r. w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej.

W projekcie ustawy proponuje się ponadto wprowadzenie regulacji dotyczących mechanizmu nierynkowego ograniczania w wytwarzaniu z odnawialnych źródeł energii przez operatorów systemu elektroenergetycznego, a także zmian w przepisach w zakresie paliw gazowych dotyczących m.in. zwiększenia opłaty za przyłączenie do sieci przesyłowej gazowej z 25 proc. do 100 proc. rzeczywiście poniesionych przez operatora kosztów.

Projekt zakłada m.in. wprowadzenie przepisów umożliwiających od 2026 r. techniczną zmianę sprzedawcy energii elektrycznej w 24 godziny. Wprowadzony ma być także dostęp dla odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych i mikro przedsiębiorców (o rocznym zużyciu poniżej 100 tys. kWh) do narzędzia porównywania ofert sprzedaży energii elektrycznej.
Zgodnie z projektem, prezes URE ma otrzymać uprawnienia do ingerowania z urzędu lub na wniosek strony w treść umowy o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji paliw gazowych lub energii elektrycznej zawartej pomiędzy sprzedawcą a operatorem systemu dystrybucyjnego lub operatorem systemu przesyłowego, w określonych przypadkach. Prezes URE ma także otrzymać uprawnienia do samodzielnego ustalenia cen i stawek opłat dla przedsiębiorstwa energetycznego w przypadku wydania przez niego odmowy zatwierdzenia temu przedsiębiorstwu taryfy, gdy ta decyzja jest uzasadniona koniecznością obniżenia cen i stawek opłat.

Projekt zakłada także wprowadzenie prawa odbiorcy do zawierania umów z cenami dynamicznymi energii elektrycznej z co najmniej jednym sprzedawcą i każdym sprzedawcą, który ma ponad 200 tys. odbiorców, oraz prawa do otrzymywania informacji na temat korzyści i ryzyk związanych z takimi umowami.

Czytaj również:

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Fun 02.03.2021r. 20:51
Będzie pięknie. Proces taryfowy jednostronny czyli decyzja URE. Sąd za 5 lat a właściwie nigdy (nie ma obecnie spraw... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: xyz 03.03.2021r. 08:30
Zapis dotyczący prawa Prezesa URE do ingerencji w umowy zawierane pomiędzy Operatorem Systemu Dystrybucyjnego a... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE