Krajowe zapotrzebowanie na energię elektryczną w 2020 r.
10.02.2021r. 15:35
www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka

Według danych podawanych przez PSE zapotrzebowanie na energie w Polsce w roku 2020 wyniosło 165,5 TWh, tzn. było niższe od zapotrzebowania w roku 2019 o 3,9 TWh (-2,28 proc.). Informacje te opatrzone są komentarzem:
Prezentowane wielkości są wyznaczane na podstawie pomiarów zbieranych przez OSP w czasie bieżącego prowadzenia ruchu KSE. Dlatego w niektórych przypadkach mogą one różnić się od ostatecznych danych przedstawianych przez przedsiębiorstwa energetyczne dla celów statystycznych.
Istotnie, dane trafiające do zasobów statystyki krajowej od producentów i dostawców energii elektrycznej wskazują na to, że zarówno po stronie produkcji energii elektrycznej jak i po stronie zapotrzebowania krajowego wolumeny energii są wyższe. Różnica taka występuje od kilku lat, wykazując tendencję rosnącą. W danych PSE nie są prawdopodobnie uwzględniane mniejsze źródła wytwórcze, gównie mniejsze elektrownie odnawialne ( wiatrowe, biogazowe, fotowoltaiczne), w tym instalacje prosumenckie.
Rys.1 Różnice w zapotrzebowaniu na energię elektryczną wg PSE SA oraz statystyki publicznej (ARE), [GWh]
W ostatnich latach różnice w skali miesiąca kształtują się w granicach 350 - 550 GWh. Poziom rocznego zapotrzebowania różni się pomiędzy danymi publikowanymi przez PSE (a także ENTSO-E) a danymi statystyki publicznej podawanymi przez ARE o kilka TWh rocznie, przy czym, jak wspomniano, tendencja dla tych różnic jest rosnąca. Według danych zebranych przez ARE zapotrzebowanie na energię elektryczną wyniosło w roku 2020 171 TWh, zatem było większe niż według danych operacyjnych PSE o 5,5 TWh.
Rys.2 Zapotrzebowanie na energię elektryczną wg PSE SA oraz statystyki publicznej (ARE), [GWh]
Ponadto, wstępne dane ARE o krajowym zapotrzebowaniu na energię elektryczną w roku 2020 wskazują na to, że spadek zużycia był minimalnie mniejszy niż podaje PSE, czyli o ok. 2,01 proc. (tzn. o 3,51 TWh), podczas gdy z danych PSE wynika, iż zużycie energii elektrycznej w Polsce obniżyło się o 3,86 TWh.
Aktualnie nasi Czytelnicy komentują
Agencja Rynku Energii