ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek energii elektrycznej
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


AUDYT ENERGETYCZNY
Audyt energetyczny
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Krajowe zapotrzebowanie na energię elektryczną w 2020 r.
10.02.2021r. 15:35

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Według danych podawanych przez PSE zapotrzebowanie na energie w Polsce w roku 2020 wyniosło 165,5 TWh, tzn. było niższe od zapotrzebowania w roku 2019 o 3,9 TWh (-2,28 proc.). Informacje te opatrzone są komentarzem: Prezentowane wielkości są wyznaczane na podstawie pomiarów zbieranych przez OSP w czasie bieżącego prowadzenia ruchu KSE. Dlatego w niektórych przypadkach mogą one różnić się od ostatecznych danych przedstawianych przez przedsiębiorstwa energetyczne dla celów statystycznych.
Istotnie, dane trafiające do zasobów statystyki krajowej od producentów i dostawców energii elektrycznej wskazują na to, że zarówno po stronie produkcji energii elektrycznej jak i po stronie zapotrzebowania krajowego wolumeny energii są wyższe. Różnica taka występuje od kilku lat, wykazując tendencję rosnącą. W danych PSE nie są prawdopodobnie uwzględniane mniejsze źródła wytwórcze, gównie mniejsze elektrownie odnawialne ( wiatrowe, biogazowe, fotowoltaiczne), w tym instalacje prosumenckie.

Rys.1
Różnice w zapotrzebowaniu na energię elektryczną wg PSE SA oraz statystyki publicznej (ARE), [GWh]

(1000x373)

W ostatnich latach różnice w skali miesiąca kształtują się w granicach 350 - 550 GWh. Poziom rocznego zapotrzebowania różni się pomiędzy danymi publikowanymi przez PSE (a także ENTSO-E) a danymi statystyki publicznej podawanymi przez ARE o kilka TWh rocznie, przy czym, jak wspomniano, tendencja dla tych różnic jest rosnąca. Według danych zebranych przez ARE zapotrzebowanie na energię elektryczną wyniosło w roku 2020 171 TWh, zatem było większe niż według danych operacyjnych PSE o 5,5 TWh.
Rys.2
Zapotrzebowanie na energię elektryczną wg PSE SA oraz statystyki publicznej (ARE), [GWh]

(1000x363)
Ponadto, wstępne dane ARE o krajowym zapotrzebowaniu na energię elektryczną w roku 2020 wskazują na to, że spadek zużycia był minimalnie mniejszy niż podaje PSE, czyli o ok. 2,01 proc. (tzn. o 3,51 TWh), podczas gdy z danych PSE wynika, iż zużycie energii elektrycznej w Polsce obniżyło się o 3,86 TWh.


Aktualnie nasi Czytelnicy komentują
Agencja Rynku Energii

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: analityk 11.02.2021r. 10:49
Patrząc na oba wykresy warto zauważyć, że przyzwoita dynamika PKB w ostatnich klatach nie przełożyła się na znaczące... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE