ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek energii elektrycznej
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niskie temperatury w Hiszpanii przyniosły rekordowe ceny energii
11.01.2021r. 06:24

Hiszpania zmaga się z rekordowo niską temperaturą i opadami śniegu. Pod koniec ubiegłego tygodnia, kiedy zmogły się opady za sprawą burzy śnieżnej Filomena, ceny energii osiągnęły historyczne maksima - czytamy w BiznesAlert.pl.
W ubiegły piątek cena energii elektrycznej wzrosła do prawie 95 euro (116 dolarów) za MWh na tamtejszej giełdzie. To wzrost o 123 procent w porównaniu z cenami z poprzedniego tygodnia i prawie trzykrotnie więcej niż średnia w 2020 roku. Z danych dostępnych na tamtejszej giełdzie wynika, że cena gazu także poszybowała do poziomu 51,55 euro/MWh. Jednak jak podaje portal El Periodico de la Energia, najwyższe ceny energii elektrycznej zarejestrowano w styczniu 2002 roku, kiedy osiągnęły one poziom 103 euro za MWh.

Hiszpański minister ds. konsumentów Alberto Garzon powiedział, że zwrócił się do krajowego organu regulacyjnego o zbadanie, czy na rynku energii nie doszło do żadnych nieprawidłowości. - Poszukujemy rozwiązań dotyczących stawek za energię, która reguluje i chroni szczególnie najbardziej narażone rodziny - napisał Garzon na Twitterze.

Według obliczeń katalońskiego dziennika La Vanguardia, wzrost cen przełoży się na średni wzrost rachunków za energię elektryczną o 27 procent.
Tymczasem hiszpańskie Ministerstwo Środowiska zwróciło w piątek uwagę na kilka czynników, które spowodowały wzrost kosztów ogrzewania i energii w gospodarstwach domowych. Przede wszystkim chodzi o zmiany na rynku gazu ziemnego, który po wielu miesiącach historycznie niskich cen przeszedł szok cenowy w ostatnich tygodniach. Resort wyjaśnił również, że zimna i burzowa pogoda w Hiszpanii zmniejszyła udział energii odnawialnej przy produkcji energii elektrycznej w Hiszpanii, jednocześnie zwiększając zapotrzebowanie na ogrzewanie. Aby zaradzić tej sytuacji, Hiszpania sięgnęła do magazynów gazu ziemnego, które według Ministerstwa Środowiska są zapełnione w 80 procentach.

Bilans produkcji energii w ubiegłym tygodniu pokazują dane Red Eléctrica de España, spółki zarządzającej krajową siecią elektroenergetyczną. Jednocześnie w krytycznych dniach ubiegłego tygodnia, źródłem, które produkowało najwięcej energii elektrycznej były elektrownie wiatrowe i jądrowe.

(2191x1143)

Przez dwa kolejne dni w ubiegłym tygodniu Hiszpania odnotowała najniższą zarejestrowaną temperaturę, która wyniosła -35,6 stopni Celsjusza - czytamy w BiznesAlert.pl.
El Pais/ aa.com.tr , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: xXx 11.01.2021r. 11:46
patrz prawy wykres. Ciekawie będzie jak osiągną swoje wymarzone 100% odnawialnych.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cytaty 12.01.2021r. 15:46
to będą ogrzewać się biomasą nieodnawialną...
niezastąpieni jesteśmy tylko w rodzinie [prof. Karolina Sieroń]
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE