ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek energii elektrycznej
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rusza platforma wymiany energii z wykorzystaniem blockchain
08.05.2020r. 16:02

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, europejscy operatorzy systemów przesyłowych uruchamiają platformę, na której mają być prowadzone transakcje z udziałem milionów uczestników europejskiego rynku energii. Zastosowanie blockchainu ma zapewnić transparentność oraz bezpieczeństwo, a także obniży koszty transakcji.
W budowę platformy o nazwie Equigy zaangażowało się trzech czołowych europejskich operatorów systemów przesyłowych - TenneT działający w Holandii i części Niemiec, szwajcarski Swissgrid oraz włoska Terna.

Equigy ma umożliwić prowadzenie transparentnych i odpowiednio zabezpieczonych transakcji wymiany energii z udziałem właścicieli instalacji fotowoltaicznych, domowych magazynów energii czy samochodów elektrycznych.

Korzyścią dla systemu energetycznego i zarządzających nim operatorów ma być zwiększenie elastyczności i bezpieczeństwa sieci.

Jak tłumaczy TenneT w komunikacie na temat uruchomienia Equigy, system energetyczny staje się coraz bardziej zależny od zmiennej generacji, co tworzy zapotrzebowanie na elastyczność zapewniającą odpowiednią równowagę między popytem i podażą energii.

- Obecnie wraz z zamykaniem konwencjonalnych elektrowni przygotowujemy się na przyszłość, w której będziemy bardziej zależni od odbiorców wyposażonych w samochody elektryczne, domowe batarie i pompy ciepła, z pomocą których można stabilizować sieć w sposób bezpieczny, zrównoważony i efektywny kosztowo. Platforma Equigy jest technologiczną postawą, która umożliwi współpracę tych urządzeń w celu stabilizowania sieci i dzięki której będzie można wymieniać dane między urządzeniami, uczestnikami rynku i operatorami sieci. Dzięki temu każdy będzie mógł wkrótce budować transformację energetyczną i korzystać na niej finansowo - komentuje Manon van Beck, CEO TenneT.

Początkowo platforma Equigy zostanie uruchomiona w Niemczech, Holandii, Szwajcarii i we Włoszech, jednak jej twórcy liczą na zaangażowanie się także innych europejskich operatorów sieci.
TenneT ma już doświadczenia z wykorzystaniem blockchainu do prowadzenia wymiany energii miedzy użytkownikami domowych baterii czy samochodów elektrycznych, którą sprawdział w pilotażowych projektach z udziałem m.in. BMW czy niemieckiego producenta domowych magazynów energii Sonnen.

W jednym z pilotażowych projektów w Holandii TenneT przejął - za opłatą - kontrolę nad procesem ładowania 100 samochodów elektrycznych Tesli. Właściciele elektryków mieli jedynie określać, w jakich terminach ich auta mają być naładowane do pełna, a holenderski operator sam regulował tempo ładowania.

W ten sposób TenneT mógł zarządzać ładowanie samochodów elektrycznych ze zwiększoną mocą, gdy w systemie energetycznym występowała duża podaż energii, a także zmniejszać moc ładowania, gdy holenderska energetyka pracowała na mniejszych obrotach.

Analiza całego procesu była prowadzona w ramach prywatnej sieci blockchain.

W pilotażowy projekt TenneT w Holandii był zaangażowany lokalny dostawca energii pochodzącej wyłącznie ze źródeł odnawialnych Vandebron. - Przez wykorzystanie strategii ładowania jesteśmy w stanie współpracować z klientami w celu utrzymania równowagi w sieci bez polegania na elektrowniach węglowych czy gazowych - komentował Matthijs Guichelaar z Vandebron.

Inny projekt z wykorzystaniem blockchain TenneT prowadził wspólnie z IBM i Sonnen w Niemczech, gdzie wykorzystano tę technologię do stabilizowania sieci z wykorzystaniem domowych magazynów energii.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE