ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek energii elektrycznej
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Portugalia. Epidemia doprowadziła do bezprecedensowych zmian w energetyce
07.05.2020r. 15:44

Epidemia koronawirusa doprowadziła do niespotykanych wcześniej zmian w portugalskiej energetyce. Z powodu spadku zużycia po raz pierwszy w historii kraju równocześnie z zatrzymaniem pracy dwóch rafinerii wstrzymano produkcję energii elektrycznej z węgla kamiennego.
Jak poinformowała w czwartek w komunikacie spółka REN, operator sieci energetycznych Portugalii, po raz pierwszy od 35 lat w dwóch krajowych elektrowniach, w Sines i Pego, nie było konieczne wykorzystanie węgla kamiennego do produkcji energii elektrycznej. Jej wytwarzanie w kraju bazuje teraz głównie na źródłach odnawialnych - z zapór wodnych i turbin wiatrowych.

"W kwietniu energia ze źródeł odnawialnych miała już 69 proc. udziału w całości zużywanej w Portugalii energii elektrycznej. Pozostałe 17 proc. oraz 14 proc. udziałów miały źródła krajowej energii ze źródeł nieodnawialnych oraz import z Hiszpanii" - poinformował REN.

Inną bezprecedensową zmianą w portugalskiej energetyce jest wyłączenie w poniedziałek przez spółkę Galp produkcji paliw w rafinerii Sines, na zachodzie kraju. Obiekt petrochemiczny, największy w kraju, ma wznowić pracę dopiero po 4 czerwca.

Władze największego producenta i dystrybutora paliw w Portugalii wyjaśniły, że w związku z epidemią Covid-19 i ogłoszeniem stanu wyjątkowego nastąpił drastyczny spadek zapotrzebowania na paliwo. Już w kwietniu Galp zamknął inną swoją rafinerię, w Matosinhos, na północy kraju.
Dyrekcja spółki Galp zapewnia, że tymczasowe wstrzymanie produkcji paliw nie będzie mieć jednak wpływu na zaopatrzenie stacji benzynowych w Portugalii.

Kierownictwo portugalskiego producenta paliw zapewnia, że w związku z kryzysem wywołanym epidemią spółka nie planuje ani zwalniania pracowników, ani redukcji ich płac.


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE