ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek energii elektrycznej
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
Łączenie sektorów - polski sposób na neutralność klimatyczną

Kiedy: 18 czerwiec 2020
Miejsce: Webinarium
Organizator: Forum EnergiiSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Firmy energetyczne uciekają z Wielkiej Brytanii przed planami Partii Pracy
24.11.2019r. 21:19

Dwie czołowe brytyjskie firmy energetyczne stworzyły zagraniczne filie, którym przekazały aktywa na terenie Wielkiej Brytanii, by w ten sposób zabezpieczyć się przed proponowaną przez Partię Pracy nacjonalizacją - podał "Sunday Times".
National Grid, która zarządza wszystkimi liniami wysokiego napięcia w Wielkiej Brytanii (w Anglii i Walii są one jej własnością, w Szkocji jest operatorem) i jest operatorem całej sieci przesyłowej gazu ziemnego na terenie tego kraju, stworzyła filie w Luksemburgu i Hongkongu.

SSE, która dostarcza energię elektryczną do około 3,7 mln domów w północnej Szkocji i południowej Anglii, a ponadto jest właścicielem linii wysokiego napięcia w Szkocji, zarejestrowała spółkę-córkę w Szwajcarii. Wartość rynkowa National Grid to 31 mld funtów, SSE - 13,6 mld.

Obie firmy w wydanych oświadczeniach potwierdziły informację "Sunday Times". "Zgodnie z naszym prawnym obowiązkiem powierniczym wobec naszych akcjonariuszy i w celu ochrony ich udziałów, utworzyliśmy spółki holdingowe w Luksemburgu i Hongkongu. Nie przynosi to żadnych korzyści finansowych firmie i nie wpływa na jej codzienną działalność. Ma to na celu wyłącznie ochronę interesów naszych akcjonariuszy" - głosi komunikat National Grid.

W ogłoszonym w tym tygodniu programie wyborczym opozycyjna Partia Pracy zapowiedziała, zgodnie z wcześniejszymi obietnicami, że w przypadku przejęcia władzy zamierza znacjonalizować koleje, pocztę, sieci wodociągowe, operatorów sieci energetycznych oraz tę część telekomunikacyjnej firmy BT, która odpowiada za dostarczanie internetu.
Już sama zapowiedź nacjonalizacji została odebrana w W. Brytanii jako radykalny pomysł, ale dodatkowo wysuwane są obawy, że ewentualny laburzystowski rząd chciałby to zrobić po zaniżonych cenach. W maju "Sunday Times" ujawnił, że laburzystowskie plany nacjonalizacji sieci wodociągowych przewidują rekompensatę dla akcjonariuszy nie w postaci pieniędzy, lecz obligacji rządowych.

Wprawdzie przekazanie działalności w ręce zagranicznych filii nie zablokuje ewentualnej nacjonalizacji, ale znacząco ją utrudni i podniesie koszty. Szwajcaria, Luksemburg i Hongkong mają podpisane z W. Brytanią bilateralne traktaty inwestycyjne, zgodnie z którymi w przypadku przejęcia firmy przez państwo dotychczasowi udziałowcy muszą otrzymać adekwatną rekompensatę.

Według "Sunday Times" już wcześniej nowo utworzonym zagranicznym filiom swoje aktywa przekazali dwaj regionalni operatorzy sieci wodociągowych - Anglian Water i Yorkshire Water, zaś nad podobnym krokiem zastanawia się Severn Trent Water.

Według sondaży przed wyznaczonymi na 12 grudnia wyborami do Izby Gmin, Partia Pracy ma około 12-13 punktów proc. straty do rządzących konserwatystów, a zatem jej samodzielne rządy są mało prawdopodobne.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE