ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek energii elektrycznej
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Komisja węglowa ustaliła ścieżkę odejścia Niemiec od węgla
05.03.2019r. 15:23

Niemcy odejdą od węgla, ale może się okazać, że nie uda się to bez nowych mocy gazowych. Te z kolei mogą okazać się nierentowne bez specjalnych mechanizmów mocowych - czytamy w BiznesAlert.pl.
Okazuje się, że owszem, komisja węglowa założyła stopniowe zamykanie elektrowni na węgiel kamienny i brunatny, ale nie przewidziała zastąpienia ich nowymi mocami. W takim przypadku zaleca ona "wzniecenie dodatkowych bodźców inwestycyjnych", by mieć pewność, że "nie będzie rozbieżności w czasie między zapotrzebowaniem na moce a zakończeniem budowy". W praktyce może to oznaczać, że w następnych latach elektrownie węglowe będą wyłączane z sieci, a nowe moce muszą pochodzić z innych źródeł. Wydaje się, że elektrownie gazowe będą brane pod uwagę, ponieważ są one znacznie mniej emisyjne od węglowych. Na nowe inwestycje potrzebne są jednak pieniądze.

Federalna Agencja Sieci (Bundesnetzagentur) szacuje, że do 2030 roku w Niemczech będą potrzebne 9,4 GW mocy z gazu. Przy założeniu, że będą rosnąć moce ze źródeł odnawialnych, szacuje się, że takie elektrownie będą pracować jedynie kilka godzin w roku, co znacznie obniży ich rentowność. Dlatego też inwestorzy są niechętni, by budować takie jednostki.
Rynek wytwarzania energii elektrycznej opiera się na zasadzie, że liczy się tylko sprzedaż energii elektrycznej, ale nie zapewnia mocy elektrowni. Wyjątki dotyczą pewnych rezerw, które są używane w momentach szczytowego zapotrzebowania. Obejmują one rezerwę mocy, gotowość bezpieczeństwa i rezerwę sieciową. Jednak trzeba będzie opracować modele, które wynagradzają gotowość do zapewnienia mocy. - Najpóźniej do 2025 roku pierwsze nowe elektrownie gazowe będą musiały być włączone do sieci, co oznacza, że najpóźniej w 2021 lub 2022 roku będziemy musieli mieć pewność, które projekty będą realizowane bez rynku mocy do tego czasu - powiedział Felix Matthes z Öko-Institut.

Czy ryzyko ucieczki emisji dla bezpieczeństwa dostaw może być przesadzone? - Emisja dwutlenku węgla niekoniecznie musi stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa dostaw, ale pytanie brzmi: jak wypełnić tę ekonomiczną lukę. Nie obejdzie się bez dodatkowych elektrowni opalanych gazem - powiedziała cytowana przez BiznesAlert.pl Catrin Jung, dyrektor ds. energetyki wiatrowej w Vattenfall.
Handelsblatt , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: algaz 05.03.2019r. 18:01
Prasa niemiecka mówi "kilka godzin w tygodniu" (wochen). Lepiej sprawdzić.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE