ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek energii elektrycznej
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
Łączenie sektorów - polski sposób na neutralność klimatyczną

Kiedy: 18 czerwiec 2020
Miejsce: Webinarium
Organizator: Forum EnergiiSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Trzęsienie ziemi uszkodziło gazociąg Iran-Irak
28.11.2018r. 20:35

Niedzielne trzęsienie ziemi, które dotknęło Iran i Irak, poważnie uszkodziło gazociąg łączący oba państwa, zmniejszając w rezultacie czynną moc irackich elektrowni o 2,5 tys. MW - poinformowało w środę irackie ministerstwo elektryczności.
Ministerstwo dodało, że w wyniku uszkodzeń wstrzymano dostawy irańskiego gazu do trzech korzystających z tego paliwa elektrowni. Dla zasilania swej energetyki Irak importuje od czerwca gaz ziemny z Iranu. W związku z powstałą sytuacją w Bagdadzie oraz w prowincjach Kirkuk i Dijala wystąpiły przerwy w dostawach prądu.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,3 nawiedziło Irak i Iran w niedzielę wieczorem. Epicentrum znajdowało się w irańskiej prowincji Kermanszah.
W Iraku występuje trwały niedobór elektryczności. Zapotrzebowanie tego państwa na moc wynosi 23 tys. MW, ale do dyspozycji jest tylko 16 tys. MW. Braki elektryczności były jednym z powodów protestów, które wybuchły w sierpniu 2018 roku na południu tego kraju.

Irak pracuje obecnie nad alternatywnymi metodami pozyskiwania energii elektrycznej. Jest to też związane z presją USA, by Irak dostosował się do amerykańskich sankcji nałożonych na Iran i zrezygnował z zakupu irańskiego gazu. Po wprowadzeniu sankcji antyirańskich na początku października USA dały Irakowi 45 dni na energetyczne uniezależnienie się od importu z Iranu. Irak twierdzi jednak, że jest to czas zbyt krótki.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE