ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek energii elektrycznej
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ME: Koniec postępowania ws. skoków cen energii na TGE planowany na 2 stycznia 2019 r.
19.10.2018r. 11:10

Postępowanie Urzędu Regulacji Energetyki ws. skoków cen energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii powinno zakończyć się 2 stycznia 2019 roku - podało Ministerstwo Energii w odpowiedzi na interpelację poselską.
"(...) Planowanym terminem zakończenia prowadzonego postępowania wyjaśniającego jest 2 stycznia 2019 r." - napisał resort.

"Prezes URE upoważnił właściwych w przedmiotowym zakresie pracowników Urzędu Regulacji Energetyki do przeprowadzenia w terminie od 2 lipca 2018 r. do 2 stycznia 2019 r. postępowania wyjaśniającego w sprawie manipulacji na rynku lub próby manipulacji na rynku (...) w celu ustalenia, czy istnieją podstawy do złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa określonego w art. 57a ustawy - Prawo energetyczne" - dodano.

ME informuje, że postępowanie wyjaśniające jest prowadzone zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, obowiązującymi przepisami prawa i nie podlega opóźnieniu.
URE w swoim postępowaniu współpracuje z UOKiK i KNF, które także badają tę sprawę.

W pierwszych miesiącach roku na Towarowej Giełdzie Energii obserwowano zwyżkę cen energii elektrycznej w kontraktach terminowych, zwłaszcza na III kw. 2018 r., gdzie cena energii w podstawowym kontrakcie kwartalnym przekraczała momentami 300 zł za MWh - znacznie powyżej ówczesnych notowań. Za ponad 300 zł/MWh zawierano na przełomie maja i czerwca kontrakty miesięczne na sierpień i wrzesień 2018 r. Jednocześnie notowano skokową różnicę rzędu kilkudziesięciu złotych między kontraktami obejmującymi koniec tego roku oraz początek 2019 r. Zdaniem niektórych obserwatorów i uczestników rynku takie zachowanie mogło świadczyć o manipulacji cenami.

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Sylwester 19.10.2018r. 16:03
Do 2 stycznia zdążymy wytrzeźwieć.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 20.10.2018r. 10:25
Znamy już nawet zalecenia końcowe: "w celu ograniczenia skoków cen na giełdzie zlikwidowane zostaną widełki... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 20.10.2018r. 12:57
Po wyborach i nowym roku zwali się winę na giełdowych spekulantów albo me ma nadzieję że już wszyscy o tym zapomną.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE