ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek energii elektrycznej
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Portugalia, Hiszpania i Francja zacieśniają współpracę energetyczną
27.07.2018r. 22:43

Prezydent Francji Emmanuel Macron oraz premierzy Portugalii i Hiszpanii, Antonio Costa i Pedro Sanchez, wzięli w piątek w Lizbonie udział w szczycie energetycznym i zapowiedzieli budowę wspólnych połączeń energetycznych między swoimi krajami.
Według ustaleń szczytu Portugalia, Hiszpania i Francja mają do 2020 roku wybudować połączenia pozwalające na przesył energii odpowiadającej 10 proc. potencjału energetycznego tych krajów, a do 2030 roku poziom ten ma zostać zwiększony do 15 proc.

Założeniem uczestników spotkania w Lizbonie było to, że łączy ich dążenie do ograniczenia zużycia węgla i zastępowanie go energią odnawialną, a także redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Jak poinformował portugalski premier, w najbliższym czasie na północnej granicy Portugalii z Hiszpanią rozpocznie się budowa połączenia energetycznego. Dodał, że planowane jest też wybudowanie takiego połączenia między Półwyspem Iberyjskim a Marokiem.

Uczestniczący w szczycie komisarz UE ds. działań klimatycznych i energii Miguel Arias Canete zapowiedział, że Unia będzie dążyć do dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w gaz ziemny. Dodał, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa Wspólnocie planowane jest połączenie jej systemu energetycznego z Izraelem oraz Egiptem.

Zarówno portugalska telewizja publiczna RTP, jak i hiszpańska TVE przypominają, że szczyt może posłużyć podjęciu konkretnych działań służących uniezależnieniu UE od gazu z Rosji. Media wskazują też, że kilka portów na Półwyspie Iberyjskim odbiera już skroplony gaz (LNG) z USA.
Piątkowe spotkanie w Lizbonie jest kontynuacją szczytu energetycznego z 2015 roku, na którym o możliwości współpracy w dziedzinie przesyłu energii z prezydentem Francji Francois Hollande'em rozmawiali ówcześni premierzy Portugalii i Hiszpanii, Pedro Passos Coelho i Mariano Rajoy.

W Lizbonie Macron wziął też udział w konferencji w siedzibie Fundacji im. Gulbenkiana. W tym samym miejscu w maju premier Costa powiedział, że dostawy gazu z USA do portugalskiego portu Sines mogą być przeciwwagą dla dostaw rosyjskiego gazu do UE.

Macron zwrócił uwagę, przemawiając w Fundacji im. Gulbenkiana, na pilną potrzebę jednoczenia Europy, zarówno w obszarze politycznym, gospodarczym, jak i społecznym.

Prezydent Francji podkreślił, jak ważne dla projektu Unii Europejskiej będą zaplanowane na maj wybory do Parlamentu Europejskiego. "Najbliższe miesiące będą decydujące" - dodał.

Portugalscy komentatorzy przypominają, że przed wizytą w Lizbonie Macron spotkał się w Madrycie z premierem Pedro Sanchezem, z którym rozmawiał o kryzysie migracyjnym i zwracają uwagę, że socjalistyczne rządy w Hiszpanii i Portugalii stały się sprzymierzeńcami Emmanuela Macrona w planie reformowania Unii Europejskiej.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE