ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek energii elektrycznej
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

GZM kupi grupowo energię elektryczną na lata 2019-20
12.04.2018r. 15:44

W czerwcu br. powinien ruszyć przetarg na zakup energii elektrycznej na dwa lata koordynowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię (GZM). Dotąd chęć uczestnictwa w tej grupie zakupowej zgłosiło blisko 100 podmiotów, w tym 40 miast i gmin Metropolii.
Przedsięwzięcie to będzie kontynuacją zakupów energii, koordynowanych w poprzednich latach przez protoplastę Metropolii - Górnośląski Związek Metropolitalny (zrzeszał kilkanaście miast regionu). W ostatnim takim przetargu - na sprzedaż w latach 2017-2018 903 GWh energii elektrycznej dla 30 samorządów i 31 jednostek samorządowych - wygrał Tauron z ceną ok. 230 mln zł.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu - skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Ma zajmować się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym.

W czwartek, w sto dni od rozpoczęcia działalności GZM, biuro prasowe Metropolii opublikowało zestawienie dotychczasowych osiągnięć tej organizacji oraz planów na przyszłość. Przygotowywany wspólny zakup energii elektrycznej zasygnalizował cytowany w tej informacji wiceprzewodniczący zarządu GZM Krzysztof Zamasz.

"Razem można więcej, bezpieczniej i taniej. Chcemy kontynuować projekt wspólnego zakupu energii elektrycznej. Grupa zakupowa oznacza bezpieczeństwo dostaw energii dla jej uczestników oraz atrakcyjny, rynkowy poziom cen, możliwy do wynegocjowania dzięki efektowi synergii oraz dużemu wolumenowi kupowanej energii elektrycznej" - wskazał Zamasz.
Jak poinformowali przedstawiciele Metropolii, dotąd chęć udziału w obecnej grupie zakupowej zgłosiło prawie 100 podmiotów; lista jest jeszcze otwarta do końca kwietnia br. Do wspólnego zakupu energii chce przystąpić m.in.: 40 miast i gmin GZM, Katowice Airport, podmioty Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego, w tym m.in. Park Śląski i znajdujące się tam: ZOO, Stadion Śląski, Skansen czy Muzeum Śląskie, a także szpitale i ośrodki zdrowia, domy dziecka i szkoły, teatry, instytucje kultury z całego woj. śląskiego.

Obecnie opracowywane są dokumenty do przetargu nieograniczonego, którego ogłoszenie planowane jest na czerwiec br. GZM spodziewa się rozstrzygnięcia postępowania we wrześniu.

Dotychczasowe, koordynowane przez Górnośląski Związek Metropolitalny postępowania na wspólny zakup energii elektrycznej przynosiły gminom i instytucjom woj. śląskiego znaczne oszczędności.

Pierwszy taki przetarg dawny GZM zorganizował w 2012 r. Łącznie 191 GWh energii na 2013 r. kupiło wówczas 20 samorządów i 41 samorządowych instytucji. Cena wyniosła 57,5 mln zł, a połączenie sił dało wtedy łącznie 8 mln zł oszczędności w stosunku do cen uzyskiwanych przy samodzielnych zakupach przez poszczególne gminy i jednostki. W 2013 r. oszczędności wyniosły 13 mln zł, a w 2015 r. - 11 mln zł.

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Eldo 12.04.2018r. 18:34
W tym roku na oszczędności bym nie liczył...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Dzidzia 12.04.2018r. 22:45
No to się Zamasz zakręcił koło nowego biznesu. Ze sprzedawcy na zakupowca.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: energetyk 12.04.2018r. 23:48
Świetna inicjatywa!
Kiedy można liczyć na gaz?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: bleqot 13.04.2018r. 06:55
Zwiększanie grupy zakupowej do monstrualnych rozmiarów nie sprzyja konkurencji - do takiego przetargu przystąpią... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE