ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek energii elektrycznej
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sosnowiec ociepli kolejne stare osiedle
26.03.2018r. 07:03

Szesnaście budynków starego osiedla w sosnowieckiej dzielnicy Dańdówka ociepli tamtejszy samorząd. Kilka lat temu doprowadzono tam centralne ogrzewanie, ale bez ocieplenia lokatorzy płacili wysokie rachunki. Będzie to kolejne już osiedle w mieście poddane termomodernizacji.
Władze Sosnowca akcentują, że docieplanie starych, wcześniej zwykle ogrzewanych piecami węglowymi, budynków i podłączanie ich do sieci ciepłowniczej, to jedna z najlepszych metod walki ze smogiem; chcą jednak prowadzić te działania tak, by możliwie ograniczać koszty dla mieszkańców.

Zgodnie z tym założeniem, obecnie m.in. kończą jeden z pilotażowych projektów, w którym wewnętrzne instalacje ciepła zbudował partner prywatny - w formule partnerstwa publiczno-prywatnego - a obecnie zarządza nimi, możliwie ograniczając zużycie energii.

"Sosnowiec, jeśli chodzi o zasoby komunalne, przechodzi nie ewolucję, a rewolucję" - ocenił prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. "Pamiętam, jak dobrych parę lat temu, gdy byłem wiceprezydentem i rozpoczynaliśmy zmiany, najczęściej na ulicy słyszałem, czy nam nie wstyd, jakie mamy zasoby komunalne. Mówiłem, że wstyd" - przyznał.

"Dzisiaj jeszcze ogromna robota przed nami, bo zdajemy sobie sprawę, jakie - najczęściej bardzo stare - zasoby mamy. Ale często już zdarza się , że mieszkańcy zasobów innych zarządców przychodzą i pytają, co można zrobić, aby wyglądały one tak, jak nasze" - wskazał.

"Rozpoczynamy remonty w centrum miasta - w ramach programów europejskich. Wyremontowaliśmy ponad 20 budynków na osiedlu Juliusz - i to jest miejsce, gdzie można zobaczyć, jak walczyć z niską emisją" - uznał Chęciński wyjaśniając, że dzięki przeprowadzonym tam pracom zlikwidowano blisko 1000 pieców. "To efekt, który kosztował nas 10 mln zł" - dodał.

Podkreślił, że w kontekście tego osiedla podpisano pierwszą taką w kraju umowę partnerstwa publiczno-prywatnego, dotyczącą energomodernizacji w sektorze mieszkaniowym (wcześniejsze dotyczyły budynków użyteczności publicznej).
W zastosowanym rozwiązaniu prywatny partner wykonał w 22 budynkach instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, a także węzły i olicznikowanie - wraz z automatyką umożliwiającą zarządzanie energią. Jej zużycie w sezonie grzewczym ma być nie większe niż wynikające z audytów energetycznych (pod rygorem ew. kar dla zarządzającego instalacją).

Jak zaznaczył Chęciński, chodzi bowiem nie tylko o likwidację węglowych pieców, ale też aby mieszkańcy płacili jak najniższe rachunki za energię cieplną. Ten sam cel przyświeca kolejnym przygotowanym już termomodernizacjom na osiedlu Przyszłość, w dzielnicy Dańdówka. Umowę na jedną z nich podpisano w ub. tygodniu.

"Tam do termomodernizacji mamy szesnaście budynków, prace na pierwszych już się rozpoczynają (...). To jest dokończenie inwestycji z 2010 r., gdy wprowadzono ciepło do tych budynków, nie przeprowadzając termomodernizacji. Efektem były ogromne rachunki" - wyjaśnił prezydent Sosnowca.

Jak podała dyrektor koordynującego te inwestycje Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych Joanna Sekuła, na przedsięwzięcie dotyczące osiedla Przyszłość zakład pozyskał pożyczkę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach - z możliwym 40-procentowym umorzeniem, przy założeniu przeznaczenia tych środków na kolejne inwestycje ekologiczne.

Łączny koszt prac wyniesie ok. 4,5 mln zł. Po zakończeniu inwestycji rachunki za zużyte ciepło powinny tam spaść o 30 proc.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE