ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek energii elektrycznej
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Instalacja zrealizowana w Australii przez Teslę z potencjałem generowania sporych zarobków na rynku energii
26.01.2018r. 12:37

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, budowa obecnie największego na świecie bateryjnego magazynu energii zakończyła się dwa miesiące temu, a instalacja zrealizowana w Australii przez Teslę już pokazała swoje możliwości jeśli chodzi o wspomaganie pracy sieci, a także potencjał generowania sporych zarobków na charakteryzującym się ogromnymi wahaniami cen australijskim rynku energii.
Bateryjny magazyn energii o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh - jego formalna nazwa to Hornsdale Power Reserve - powstał w stanie Południowa Australia, będąc odpowiedzią na problemy z lokalna siecią, które skutkowały mającym miejsce we wrześniu 2016 r. blackout-em, który pozostawił bez dostępu do energii elektrycznej 1,7 mln ludzi.

Władze australijskiego stanu po tym wydarzeniu ogłosiły przetarg na magazyny energii, które miałyby zapobiec podobnym problemom w przyszłości. Zwycięzcą przetargu okazało się konsorcjum firm Tesla i Neoen. Amerykański koncern zobowiązał się, że dostarczy do Australii swoje przemysłowe magazyny energii Powerpack, które będą gromadzić energię z należącej do Neoen farmy wiatrowej Hornsdale położonej w pobliżu miejscowości Jamestown, a jednocześnie wspomogą utrzymanie odpowiednich parametrów pracy sieci.

Instalacja została wykonana zgodnie z planem. Magazyn energii w Południowej Australii oddano do użytku pod koniec 2017 r. i stał się największym na świecie bateryjnym urządzeniem do gromadzenia energii. To miano wcześniej dotyczyło instalacji o mocy 80 MW zrealizowanej w Kalifornii również przez Teslę.

W jaki sposób wykorzystywany jest wielki magazyn energii w Południowej Australii? Prawa do korzystania z potencjału 30 MW i pojemności 90 MWh ma Neoen, który może handlować zgromadzoną energią. Pozostałym potencjałem 70 MW oraz pojemnością 39 MWh dysponują lokalne władze w celu stabilizowania pracy sieci.

Użyteczność magazynu energii w tym obszarze już sprawdzono "w boju", błyskawicznie odpowiadając na spadek częstotliwości pracy sieci na skutek chwilowej awarii jednej z elektrowni węglowych i udostępniając potrzebną moc w czasie milisekund (co ilustruje poniższy wykres), czyli w czasie nieosiągalnym dla konwencjonalnego "backup-u".

Źródło: RenewEconomy

Wcześniej, w czasie testów magazyn energii osiągnął moc od 0 MW do 100 MW w czasie zaledwie 100 milisekund. Australijski portal "RenewEconomy" zwraca jednak uwagę, że w obliczu braku regulacji dla rynku energii, których nie dostosowano do możliwości błyskawicznych reakcji dzięki technologii bateryjnej, operatorzy takich instalacji w Australii póki co nie mają zbyt szerokiego pola manewru, jeśli chodzi o zarabianie na usługach wspomagania pracy sieci elektroenergetycznej.
Możliwość zarabiania na magazynach energii dają natomiast duże wahania cen na australijskim rynku energetycznym. W tym miesiącu potencjał ogromnego magazynu energii wykorzystał Neoen, korzystając na wyjątkowo dużych wahaniach cen energii na rynku hurtowym w Południowej Australii, którą nawiedziła w ostatnich dniach fala upałów skutkująca ogromnymi skokami cen w czasie szczytowego zapotrzebowania.

"RenewEconomy" zakłada, bazując na notowaniach cen energii z 18 i 19 stycznia, że w tym czasie Neoen mógł zarobić - ładując magazyn z sieci w dolinie nocnej niemal za darmo i oddając energię w szczycie po notowanych w tych dniach rekordowo wysokich cenach, co pokazuje poniższa grafika - nawet około milion dolarów australijskich i to wyłącznie w ciągu dwóch dni.

Źródło: RenewEconomy

O tym, że ta inwestycja okazuje się sukcesem, świadczą ostatnie zapowiedzi firmy Neoen, która przygotowuje się do budowy w Australii jeszcze większego magazynu energii, a wywodzący się z Francji deweloper inwestuje już w australijskim stanie Wiktoria w magazyn energii o mocy 20 MW, który również dostarczy Tesla i który będzie współpracować z ogromną farmą wiatrową o mocy 204 MW.

Przedstawiciel australijskiego oddziału Neoen zapewniał w wypowiedzi cytowanej ostatnio przez Bloomberga, że projekt Hornsdale okazał się wielkim sukcesem i "otworzył myślenie na temat możliwości wykorzystania dużych magazynów energii".


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE