ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek energii elektrycznej
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W PKN Orlen inwestycje ekologiczno-energetyczne za ponad 1,4 mld zł
10.11.2017r. 12:02

PKN Orlen zakończył 7-letni program przedsięwzięć ekologiczno-energetycznych w zakładzie głównym spółki w Płocku (Mazowieckie). W jego trakcie zrealizowano tam sześć inwestycji o łącznej wartości ponad 1,4 mld zł - poinformowała w piątek spółka.
Według PKN Orlen realizacja całego projektu, którego ostatnim etapem było przekazanie do eksploatacji turbozespołu parowego TG7 o mocy elektrycznej 70 MWe, umożliwia płockiemu koncernowi zwiększenie mocy wytwarzania ciepła i energii elektrycznej oraz zmniejszenie o ponad 90 proc. emisji związków dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłu z zakładowej elektrociepłowni. Jak przypomniał PKN Orlen, elektrociepłownia PKN Orlen w głównym zakładzie produkcyjnym spółki w Płocku ma największą moc ze wszystkich elektrociepłowni zakładowych w Polsce, a jednocześnie jest jedną z największych tego typu jednostek w Europie.

"Jej łączna moc elektryczna po uwzględnieniu TG7 wzrosła i wynosi obecnie 415 MWe, a łączna moc cieplna to 2149 MWt" - podkreślił płocki koncern. Zwrócił przy tym uwagę, że produkowana w kogeneracji energia elektryczna i ciepło w postaci pary technologicznej "jest najbardziej efektywnym procesem w energetyce".

"Obecnie elektrociepłownia zabezpiecza potrzeby zakładu produkcyjnego PKN Orlen w Płocku oraz odbiorców zewnętrznych. Dostarcza tym podmiotom 100 proc. ciepła w parze oraz ok. 70 proc. energii elektrycznej. Pozostała część zapotrzebowania na energię zostanie zabezpieczona przez produkcję z nowo zbudowanego w zakładzie bloku gazowo-parowego" - wyjaśnił płocki koncern. Dodał, iż elektrociepłownia zakładowa w głównym kompleksie produkcyjnym spółki w Płocku pokrywa również w 85 proc. zapotrzebowanie na wodę grzewczą dla tego miasta.

Jak poinformował PKN Orlen, budowa przekazanego w piątek do eksploatacji turbozespołu parowego TG7, ostatniego etapu 7-letniego programu inwestycji ekologiczno-energetycznych, kosztowała wraz z infrastrukturą "pod klucz" 100 mln zł. Wykonawcą była firma Doosan Skoda Power.

"Zabudowa turbozespołu TG7 wpływa na zwiększenie potencjału wytwórczego w energię elektryczną w zakładowej elektrociepłowni oraz przede wszystkim na poprawę sprawności jej wytwarzania" - podkreślił PKN Orlen. Dodał, iż turbozespół będzie produkował energię elektryczną w kogeneracji z ciepłem w parze wykorzystywanej na potrzeby zakładu produkcyjnego spółki w Płocku, a także na potrzeby produkcji wody grzewczej dla miasta.
"Sprawność energetyczna przetwarzania paliwa na produkcję ciepła i energii elektrycznej stanowi jedną z najwyżej osiągalnych sprawności w energetyce przemysłowej i wynosi ok. 85 proc." - zaznaczył PKN Orlen.

Spółka przypomniała, że realizacja programu inwestycji ekologiczno-energetycznych w jej zakładzie głównym w Płocku rozpoczęła się w 2010 r. od budowy najnowocześniejszego kotła parowego wykorzystywanego w energetyce przemysłowej o mocy 300 MWt. Wśród inwestycji w ramach programu znalazły się m.in. modernizacja pompowni paliw dla podniesienia standardu magazynowania i przetłaczania różnych ich gatunków, budowa instalacji mokrego odsiarczania spalin, zabudowa elektrofiltrów oraz budowa instalacji katalitycznego odazotowania na poszczególnych kotłach.

"Wdrożone technologie zapewniają gruntowne oczyszczenie i redukcję emisji związków siarki w spalinach z kotłów z blisko 99 proc. skutecznością, tlenków azotu w niemal 90 proc. i w 85 proc. z pyłów ze wszystkich kotłów elektrociepłowni" - podał PKN Orlen. Jak podkreślił, inwestycje pozwalają również "na zwiększenie potencjału spalania w kotłach zakładowej elektrociepłowni oleju opałowego pochodzącego z przerobu różnego gatunku ropy naftowej".

PKN Orlen zapowiedział, że w kolejnych latach w obszarze zakładowej elektrociepłowni planowane jest przeprowadzenie modernizacji obecnie eksploatowanych turbozespołów, modernizacji systemu elektroenergetycznego oraz kontynuowanie działań wpływających na poprawę efektywności energetycznej wytwarzania i dystrybucji ciepła oraz energii elektrycznej.

W zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku, największym kompleksie rafineryjno-petrochemicznym w Polsce, od 2015 r. trwa budowa bloku gazowo-parowego. Produkcja energii elektrycznej oraz cieplnej z nowej jednostki o mocy elektrycznej ok 600 MWe i cieplnej 520 MWt, ruszy na przełomie 2017-18 r. Przedsięwzięcie realizuje Siemens. Budżet inwestycji to 1,65 mld zł.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Szym 13.11.2017r. 17:42
PAP się nie popisała- dużo nieścisłości. Moc bloku gazowo-parowego ok 600 MWe a wcześniej podano że moc całkowita EC... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Szym-korekta 13.11.2017r. 17:45
Przepraszam PAP -wycofuję zdanie dot kwoty 100 mln zł - tyle kosztował turbozespół parowy. Reszta do korekty.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE