ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek energii elektrycznej
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bando: budujmy interkonektory, a nie autarkię energetyczną
19.10.2017r. 14:27

Jak czytamy w BiznesAlert.pl, prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando zaapelował o dalsze łączenie polskiego rynku energii i gazu z sąsiadami. Ostrzegł, że mogą pojawić się zarzuty braku lub nieudostępniania mocy przesyłowych.
Podczas Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego 2017 w Siedlcach odbył się panel poświęcony energetyce. Poruszono w nim szeroką gamę zagadnień dotyczących sektora.

Maciej Bando uciął krótko, że miarą integracji infrastruktury krytycznej jest ilość interkonektorów.

- To wcale nie są żarty. Czasy, w których budowaliśmy gospodarkę autarkiczną nie do końca minęły. Przez ostatnie kilka lat zdolności przesyłowe linii elektroenergetycznych i gazowych się poprawiły. W sprawie linii energetycznych trochę uporaliśmy się z problemami loopflows (przepływów kołowych), ale mimo wszystko jest to poniżej zaleceń opisanych w ramach budowy wspólnego rynku.
Prezes URE odniósł się także do rozmów Polski z Komisją Europejską na temat rynku mocy.

- Naszym zdaniem powinniśmy się łączyć ze wszystkimi krajami. Jeśli jest połączenie z Ukrainą, to czemu by się nie łączyć - zastanawiał się Bando. - Zaistnienie połączenia z Litwą już sprawiło, że staliśmy się ważniejszym uczestnika rynku, ale i wystawionym bardziej na zarzuty o braku lub nieudostępniania mocy przesyłowych. Podstawowym obowiązkiem każdego państwa jest dbanie o własne zdolności i infrastrukturę.

- Jeżeli chcemy być uczestnikiem rynku europejskiego, to te zdolności powinny być w większym stopniu udostępniane i to dotyczy także gazu - powiedział prezes w Siedlcach.
BiznesAlert

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: cytaty 20.10.2017r. 17:12
"powinniśmy się łączyć ze wszystkimi krajami" w pierwszym rzędzie z Chinami ... jak przystało na proletariuszy pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE