ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek energii elektrycznej
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W sierpniu spadła cena węgla dla energetyki, wzrosła dla ciepłownictwa
02.10.2017r. 15:35

W sierpniu br. cena węgla dostarczanego do energetyki była o 4 proc. niższa niż miesiąc wcześniej. Prawie o 6 proc wzrosła natomiast cena węgla dla ciepłownictwa - wskazują indeksy cenowe dla węgla kamiennego, publikowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).
Katowicki oddział ARP, monitorujący sytuację w górnictwie węgla kamiennego, podał w poniedziałek wartości, jakie osiągnęły w sierpniu dwa indeksy obrazujące sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego. Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej (do produkcji energii elektrycznej), natomiast indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła). ARP oblicza miesięczne indeksy wspólnie z Towarową Giełdą Energii.

W sierpniu wartość indeksu dla rynku energii elektrycznej wyniosła 200,76 zł za tonę, co oznacza zauważalny spadek wobec wartości z lipca, która wyniosła 208,39 zł za tonę, i z czerwca, kiedy było to 208,45 zł.

W ujęciu obrazującym wartość energetyczną tego surowca również nastąpił spadek - w sierpniu gigadżul energii z węgla kosztował 9,22 zł wobec 9,33 zł w lipcu, 9,30 zł w czerwcu i 9,21 zł w maju.

Wartość, jaką energetyka i ciepłownictwo płacą za gigadżul energii uzyskanej z zakupionego węgla jest innym, obok cen za tonę, miernikiem sytuacji na rynku węgla energetycznego. W maju br. poziom 9 zł za gigadżul został przekroczony po raz pierwszy od grudnia 2015 r.; w ostatnich miesiącach wskaźnik ten był stale na poziomie 8,5-8,9 zł za gigadżul - maj był pod tym względem przełomowy, a w czerwcu i lipcu nastąpił dalszy, niewielki wzrost tego wskaźnika. W sierpniu po raz pierwszy od kilku miesięcy nastąpił spadek, choć nadal gigadżul energii wart jest ponad 9 zł.

Mimo sierpniowego spadku indeksu cen węgla energetycznego, w porównaniu z ceną z zeszłego roku wytwórcy energii elektrycznej muszą obecnie płacić za tonę węgla o 11,98 zł więcej niż w sierpniu 2016 r., co oznacza wzrost o 6,4 proc.
Natomiast wartość indeksu PSCMI2 dla ciepłowni i pozostałych odbiorców krajowych zwiększyła się w sierpniu, w odniesieniu do lipca, prawie o 6 proc., do 244,66 zł za tonę (10,36 zł za gigadżul), wobec 231,30 zł za tonę w lipcu (9,83 zł za gigadżul) oraz 223,54 zł za tonę w czerwcu (9,52 zł za gigadżul) i 232,42 zł w maju (9,86 zł za gigadżul). Przedstawiciele ARP zauważają, że w sierpniu wartość indeksu PSMCI przełamała w końcu barierę 10 zł za gigadżul wytworzonej z węgla energii, poprzednio osiągniętą w kwietniu br.

W swoim opracowaniu przedstawiciele ARP wskazują, że w sierpniu na polskim rynku węgla energetycznego już kolejny miesiąc utrzymywała się tendencja polegająca na tym, że indeks PSCMI1 dla energetyki zawodowej malał, a indeks PSCMI2 dla ciepłowni rósł. Sierpniowa cena węgla dla ciepłownictwa była aż o 27,4 proc. wyższa od ubiegłorocznej.

Indeksy tworzone wspólnie przez ARP i TGE bazują na danych miesięcznych ex-post i wyrażają cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku - bez uwzględnienia podatku akcyzowego, kosztów ubezpieczenia oraz kosztów dostawy.

Analiza indeksów w ciągu ostatnich miesięcy wskazuje, że choć ceny węgla energetycznego są wyraźnie wyższe niż przed rokiem, nadal daleko im do rekordowego poziomu z pierwszych miesięcy 2012 r., kiedy indeks obrazujący ceny węgla dla energetyki wynosił maksymalnie 283,61 zł, a dla ciepłownictwa 357,65 zł.

Polskie Indeksy Rynku Węgla Energetycznego to grupa wskaźników cen wzorcowego węgla energetycznego, produkowanego przez krajowych producentów i sprzedawanego na krajowym rynku energetycznym oraz krajowym rynku ciepła. Wyznaczane są co miesiąc na podstawie danych przetwarzanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu, przy współpracy Towarowej Giełdy Energii. Obie instytucje wraz z Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie są współwłaścicielami metodologii obliczania indeksów.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE