ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek energii elektrycznej
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nieznaczny wzrost cen energii w hurcie w II kwartale
02.10.2017r. 10:36

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Urząd Regulacji Energetyki podał średnią cenę energii na rynku hurtowym w II kwartale br., którą obliczono zgodnie z art. 23 ust. 2 pkt 18 lit. b) ustawy Prawo energetyczne.
Algorytm obliczania średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym, zgodnie z art. 23 ust. 2 pkt 18 lit. b) ustawy Prawo energetyczne, obejmuje sprzedaż energii elektrycznej - tj. wolumen sprzedaży oraz wartość sprzedanej energii - realizowaną przez wytwórców i spółki obrotu w konkurencyjnych segmentach krajowego hurtowego rynku energii elektrycznej, tj. do spółek obrotu w ramach kontraktów dwustronnych, a także na giełdę energii.

Nieuwzględniana jest sprzedaż energii elektrycznej na rynek bilansujący "ze względu na techniczny charakter tego segmentu rynku", a w przypadku skonsolidowanych pionowo grup kapitałowych do wyliczenia ceny jest brany pod uwagę wolumen sprzedaży energii elektrycznej i wartość jej sprzedaży tylko do spółek obrotu poza tą samą grupę kapitałową oraz na giełdę energii.

Obliczona w ten sposób średnia cena energii na rynku hurtowym w II kwartale 2017 r. wyniosła 162,50 zł/MWh i była nieco wyższa niż w I kwartale br., w którym wyniosła 160,60 zł/MWh. Była natomiast niższa od średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym za cały 2016 r. ustalonej przez URE na 169,70 zł/MWh oraz wobec ceny 169,99 zł/MWh odnotowanej w roku 2015. Średnia cena energii wyłącznie za IV kwartał 2016 r. wyniosła 168,88 zł/MWh.
URE podaje również średnie kwartalne ceny energii w zakresie określonym przez art. 49a ust. 8 ustawy Prawo energetyczne. Przy obliczaniu tej ceny URE uwzględnia dane z realizacji umów sprzedaży energii elektrycznej do spółek obrotu zawartych przez przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej, zobowiązanych do sprzedaży części wytworzonej energii elektrycznej w sposób określony w art. 49a ust. 1 i 2 ustawy Prawo energetyczne. Cena nie uwzględnia podatków (VAT, akcyza), opłat niezwiązanych z ilością sprzedanej energii elektrycznej oraz zobowiązań związanych ze świadectwami pochodzenia.

W tym przypadku średnia cena energii za I i II kwartał 2017 r. wyniosła odpowiednio 164,78 zł/MWh i 165,54 zł/MWh, i była niższa od wyznaczonej w ten sam sposób średniej ceny energii za cały 2016 rok, w którym wyniosła 169,57 zł/MWh.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE