ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek energii elektrycznej
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

WiseEuropa: pierwszy raz w tym roku wzrosły ceny energii
28.09.2017r. 07:13

Jak czytamy w BiznesAlert, po kilku miesiącach spadku cen nośników energii, w sierpniu nastąpił ich wzrost o 0,7% w ujęciu miesiąc do miesiąca. Podwyżkę spowodowały przede wszystkim drożejące paliwa transportowe i w mniejszym stopniu - paliwa stałe na opał. Odnotowano również nieznaczny spadek średniej ceny gazu - pisze ośrodek WiseEuropa w Monitorze Cen Energii.
Ceny energii elektrycznej i cieplnej, podobnie jak w poprzednich miesiącach, pozostały stabilne. Średnia cena nośników energii w sierpniu bieżącego roku była o 1,7% wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Cena paliw transportowych systematycznie spadała od marca do lipca bieżącego roku, w sierpniu jednak nastąpiło odwrócenie tego trendu. Kierowcy musieli zapłacić na stacjach paliw o ponad 2,2% więcej niż w poprzedzającym miesiącu i prawie 3,5% więcej niż w ubiegłym roku. Wzrost ceny paliw transportowych wynika z dynamiki cen ropy naftowej. W skali globalnej baryłka ropy zdrożała w sierpniu o blisko 7%, co przy uwzględnieniu wahań kursowych, przełożyło się na 4,6-procentowy wzrost ceny wyrażonej w polskiej walucie.

Ceny energii od 2010 roku (fot. WiseEuropa)

Drożeje również węgiel oraz inne paliwa stałe przeznaczone na opał. Ich cena wzrosła w ujęciu miesiąc do miesiąca o blisko 1% i tym samym osiągnęła najwyższy poziom od marca 2014 r. Konsumenci musieli zapłacić za węgiel o ponad 4,5% więcej niż w sierpniu 2016 roku. Jedną z przyczyn podwyżki cen paliw stałych jest wprowadzenie norm jakościowych, które wyeliminowały z rynku węgiel o najgorszych parametrach, w największym stopniu przyczyniającym się do problemu smogu.

Dla pozostałych nośników energii nie odnotowano znaczących zmian cen - nieznacznie (-0,2%) potaniał gaz, energia cieplna zdrożała o 0,1%, natomiast cena energii elektrycznej nie zmieniła się w porównaniu do poprzedzającego miesiąca.
Poziom inflacji w sierpniu był zbliżony do poziomu lipcowego i wyniósł 1,4%. Nieznacznie wzrósł natomiast wkład cen energii w zmianę cen konsumpcyjnych.

Średnia cena energii wzrosła nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Unii Europejskiej - średnio o 0,68%. Największy wzrost w ujęciu miesiąc do miesiąca odnotowano we Francji (+1,14%), najmniejszy zaś - we Włoszech (+0,31%).

Znaczące różnice w cenach nośników energii wystąpiły w porównaniu z ubiegłym rokiem. Gospodarstwa domowe w UE zapłaciły za energię średnio o 3,62% więcej niż w sierpniu zeszłego roku. Najbardziej dotkliwą podwyżkę odczuli mieszkańcy Wielkiej Brytanii, gdzie ceny energii w ujęciu rocznym wzrosły o 5,2%.
Wise Europa , BiznesAlert
Zobacz także:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE