ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek energii elektrycznej
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kurtyka: kluczowe myślenie o rynkach energii czasu rzeczywistego
08.09.2017r. 13:50

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii Michał Kurtyka nakreślił najważniejsze wyzwania związane ze zmianami zachodzącymi na rynku energetycznym, na którym coraz większą rolę odgrywa generacja ze źródeł odnawialnych. Ocenił, że w takiej sytuacji kluczowe staje się "wycenienie energii w czasie rzeczywistym i w danej lokalizacji".
Podczas odbywającego się w tym tygodniu Forum Ekonomicznego w Krynicy wiceminister energii wskazał na potrzebę zmiany myślenia o systemie energetycznym.

- Przyzwyczailiśmy się do myślenia o innowacyjności w energetyce przez pryzmat generacji energii, przez pryzmat wytwarzania megawatogodzin. W tym umknęły nam w dyskusji europejskiej dwa elementy, które są równie istotne, o ile chwilami nie istotniejsze. Pierwszy to energia, drugi to moc. Innymi słowy to nie ilością terawatogodzin żywi się w danym momencie społeczeństwo i gospodarka, ale dostępną mocą. Druga rzecz - to nie samo wyprodukowanie energii staje się kluczowe, tylko jej dostarczenie - mówił wiceminister energii.

- Czy jesteśmy zapóźnieni? Zależy jaką miarą to liczyć. Jeśli popatrzymy sobie na 1,7 mln prosumentów u naszego zachodniego sąsiada i fakt, że dostarczenie energii pomiędzy wiatrową północą i industrialnym południem wymaga przejścia przez polskie sieci, to powstaje pytanie, co to znaczy być innowacyjnym. Czy to znaczy zainstalować nowe instalacje, które są w stanie wyprodukować energię czy być na tyle przewidującym, by tę energię dostarczyć - ocenił Michał Kurtyka.

Jak ocenił, wobec zmian zachodzących na rynku energii znaczenia nabiera wymiar regulacyjny. - W jaki sposób jest skonstruowana regulacja na rynku energii, w jaki sposób uwzględniamy te komponenty, których coraz bardziej brakuje, jak moc i zdolność dostarczenia energii, to się staje coraz bardziej krytycznymi elementami decydującymi o tym, czy będziemy mogli w perspektywie 10 lat powiedzieć, czy ktoś jest mniej lub bardziej innowacyjny - ocenił.

Zaznaczył przy tym, że obecnie "uwaga publiczna jest skupiona na tym, jak energię wytwarzać, a nie jak mieć jej wystarczający zapas lub wystarczająco płynnie ją dostarczyć".
- Do tradycyjnej triady myślenia o systemie energetycznym - bezpieczeństwo, konkurencyjność, ochrona środowiska - coraz bardziej dołącza taka triada, która z nią konkuruje lub do pewnego stopnia ją uzupełnia - oczekiwania społeczne, nowe technologie i strategie przemysłowe państw - mówił.

Wiceminister Kurtyka zaznaczył, że taka sytuacja wymusza cały szereg zmian. Powołał się przy tym na system kalifornijski, w którym dużą rolę odgrywają panele fotowoltaiczne. - I to się będzie pogłębiać. Wszystko wskazuje na to, że tych paneli będzie tam coraz więcej. Ten trend jest bardzo zauważalny - ograniczenia kosztów generacji tym sposobem - ocenił.

Mówiąc o możliwość kształtowania rynku energetycznego w Polsce, zwrócił uwagę na kontekst unijny. Jak ocenił, "ramy europejskie są w tym momencie zdefiniowane pewną propozycją, jaką jest pakiet zimowy".

- Ta propozycja szereg rzeczy ogranicza, ale też na pewne rzeczy pozwala - m.in. na myślenie o rynkach czasu rzeczywistego. Im więcej będziemy mieć tych technologii odnawialnych, technologii o zmiennym profilu wytwarzania, tym bardziej będzie krytyczne wycenienie energii w czasie rzeczywistym i w danej lokalizacji. To są wyzwania regulacyjne, na które możemy odpowiedzieć autonomicznie na poziomie Polski, natomiast wymaga to wielkiej kompetencji i wiedzy, bo nie jest to w tym momencie trend paneuropejski, który by nas niósł - ocenił Michał Kurtyka.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Eko 08.09.2017r. 20:57
Może ktoś z ME przeczyta Pakiet Zimowy i wytłumaczy szefom, że nie ma być cen lokalizacyjnych tylko bidding zone, a... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE