ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek energii elektrycznej
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Reforma rynku energii na Ukrainie nadal nie została ukończona
14.04.2017r. 11:22

Jak zwraca uwagę BiznesAlert.pl, nadal nie przyjęto aktów wykonawczych do ustawy, która ma pozwolić Ukrainie na integrację z Europą. Temat jest wrażliwy politycznie. Dyrektor Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej Janez Kopac ocenił postępy wdrażania prawa energetycznego na Ukrainie.
Od 2011 roku Ukraina należy do Wspólnoty Energetycznej. To zagraniczny wymiar polityki energetycznej Unii Europejskiej. Kraje członkowskie zobowiązują się do wdrażania reform trzeciego pakietu energetycznego w zamian za wsparcie Komisji Europejskiej. Chociaż Ukraińcy zdołali przyjąć prawo gazowe w zgodzie z pakietem, to nadal nie wdrożyli aktów wykonawczych do uchwalonego już prawa o rynku energii.

- Przyjęcie ustawy będzie pierwszym krokiem do wdrożenia długo wyczekiwanych reform - przyznaje dyrektor Kopac.

Przypomina, że prawo zdereguluje ceny energii i sektor wytwórczy przy jednoczesnej ochronie klientów wrażliwych. Ma także umożliwić handel transgraniczny i rozwój Odnawialnych Źródeł Energii. Przez to Ukraina będzie mogła się integrować z europejskim rynkiem energii, co jest kluczowym celem Traktatu o Wspólnocie Energetycznej.
- Kluczem do osiągnięcia tego celu jest efektywne wdrożenie reformy. Sekretariat we współpracy z rządem brytyjskim i władzami ukraińskimi przygotował szkice aktów wykonawczych, które pozwolą na implementację prawa. Sekretariat jest gotów udzielać dalszego wsparcia w tym zakresie - zapewnił Kopac.

Prawo o rynku energii zostało przyjęte przez parlament 277 głosami za. 37 deputowanych było przeciwko, a 15 się wstrzymało. Akt wymaga jeszcze promulgacji, czyli oficjalnego ogłoszenia przez prezydenta, które nada mu moc obowiązującą. Reformy przyniosą korzyści z integracji z rynkiem europejskim, ale będą się także wiązały z podwyżką cen i usunięciem subsydiów, przez co temat jest wrażliwy politycznie i budzi społeczne niepokoje - czytamy w BiznesAlert.pl.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE